Günün Şirket Haberleri-11 Nisan

ARD Bilişim (ARDYZ, Sınırlı Pozitif): Şirket, Havelsan tarafından geliştirilmiş, fikri ve sınai mülkiyet hakları Havelsan'a ait olan, Havelsan Diyalog (video konferans sistemi) ürününe ilişkin pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonel destek sağlanması için 08.04.2022 tarihinde çözüm ortaklığı sözleşmesi imzalamıştır.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Nötr): Şirket, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü (TEİAŞ) Merkez tarafından düzenlenen ve 5mn TL bedelle kazanmış olduğu "TEİAŞ Merkez Yerleşkesi Batarya Elektrik Depolama Sistemlerinin Montaj ve Şebeke Bağlantıları Alımı" ihalesine ait sözleşmenin imzalandığını açıklamıştır.

Kızılbük GYO (KZBGY, Nötr): Şirket, Marmaris'te yürüttüğü "Kızılbük Wellness Resort" projesinde bulunan devremülk ünitelerinin ön satış işlemleri kapsamında 01 Mart - 31 Mart 2022 tarihleri arasında müşterileriyle 738 adet devre satış sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşmelerin toplam ön satış bedeli 127,4mn TL olarak açıklanmıştır.

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirket tarafından 08.04.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 18,44 TL - 18,68 TL (ağırlıklı ortalama 18,49 TL) fiyat aralığından toplam 700.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 08.04.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 37.601.463 TL olup, bu payların sermayeye oranı %1,8428'e ulaşmıştır.

4 Mart 2022 Tarihli Sabancı Holding Raporumuz için tıklayınız...

Turkcell İletişim Hizmetleri (TCELL, Nötr): Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye değerlendirmesini Şirket notuna da yansıtmış ve "BB-" olan kredi notunu "B+" olarak güncellemiştir. Not görünümü ise "Negatif" olarak tutmuştur.

25 Şubat 2022 Tarihli Turkcell Raporumuz için tıklayınız...

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY, İstanbul-Juba seferlerini 1 Haziran'da başlatacağını açıkladı. Güney Sudan'ın başkenti Juba ile İstanbul arasında haftada 3 gün sefer düzenlenecek.

3 Mart 2022 Tarihli THY Raporumuz için tıklayınız...

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): S&P, Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin kredi notlarını Türkiye'nin transfer ve konvertibilite (T&C) seviyesi ile sınırlandırarak, Şirketin uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunu "BB-"den "B+"ya revize etmiş, görünümünü "Negatif" olarak teyit etmiştir. Kredi derecelendirme kuruluşu Şirketin kısa vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu "B", bağımsız kredi profilini (SACP) "bbb" olarak teyit etmiştir.

23 Şubat 2022 Tarihli Türk Telekom Raporumuz için tıklayınız...


SEKTÖR HABERLERİ
 
Enerji: Elektrikli araç şarj ağı işletmeci lisansı başvurularının 18 Nisan'da alınmaya başlanacağı bildirildi.

Havacılık: Bakan Karaismailoğlu'nun paylaştığı verilere göre Türkiye genelindeki havalimanlarında 2022 Ocak- Mart döneminde hava yolunu kullanan yolcuların sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 67,6 artış göstererek 29 milyon 633 bin oldu. Buna göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde dünya genelinde ve Türkiye'de büyük ölçüde azalan yolcu trafiği, 2022 yılının ilk üç ayında toparlanma sürecini hızlandırdı. Yılın ilk 3 ayında iniş-kalkış yapan uçak sayısı iç hatlarda 155 bin 913'e, dış hatlarda 105 bin 372'e ulaştı. Kaynak: Bloomberght

Otomotiv: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, yılın 3. ayında toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %14 azalarak 106.575 adet olarak gerçekleşti. Yılın ilk 3 ayındaki üretim ise %12 azalışla 302.730 adete ulaştı. 2022'nin ilk 3 ayındaki ihracat ise %14 düşüş kaydetti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ
 
Batıçim Batı Anadolu Çimento (BTCIM): Şirket 21.03.2022 tarihinde klinker üretimini durdurduğu Döner Fırın 2'nin tekrar faaliyete geçtiğini açıklamıştır.

İdeal Finansal Teknolojiler (IDEAS): Şirket Yönetim Kurulu Kararı Toplantısında; Kişiselleştirilmiş Dijital Bankacılık Pazaryeri Platformu olarak faaliyet gösteren Tenk Bilişim Teknolojileri Danışmanlık A.Ş'nin tahsisli sermaye artırımına %2 oranında 400bin TL bedelle iştirak edilmesine, oy birliği ile karar vermiştir.

Smart Güneş Enerjisi (SMRTG): Güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin BOR -1 (100 MWe) ihalesinde Şirketin %100 bağlı ortaklığı Smart GES Üretim A.Ş. 37,5 Kuruş/kW saat bedel ile en iyi teklifi vererek yarışmayı kazanmıştır. Bu sonuçla Şirketin faaliyetleri içerisine güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi faaliyetini de katmış olup, 100 MWe GES kapasitesine karşılık 140 MWp güçte santral kurulması planlanmaktadır.

YEO Teknoloji Enerji (YEOTK): Şirket ile İsviçre merkezli bir yatırım grubu arasında İsviçre'de çatı ve araç otoparkı üzerine kurulacak Güneş Enerjisi Santralinin (GES) tüm otomasyon, elektrik, inşaat ve mekanik işleri dahil olmak üzere anahtar teslim olarak kurulması amacıyla sözleşme bedeli 930bin EUR olan sözleşme imzalamıştır.
    
FAİZ PİYASALARI
 
Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde gerçekleşti. TCMB cuma günü 25 milyar TL'lik (%14'ten, 5 gün vadeli) ve 60 milyar TL'lik (%14'ten, 7 gün vadeli) iki adet haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 303 milyar TL oldu.
 
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %2,66 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,62-%2,73 bandında hareketin ardından %2,70 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 40 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 30 baz puana varan düşüşler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık bazda değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 80 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 80 baz puana varan yükselişler görüldü.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Tarih: 11.04.2022 - 09:08:19