Günün Şirket Haberleri

Alarko Holding (ALARK, Nötr): Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,1380 TL kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen hak kullanım tarihi 11.05.2021'dir. Son hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %1,1 olarak hesaplanmaktadır.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Negatif): Şirket'in 2021 Şubat ayına ait brüt prim üretimi toplamda 120mn TL olarak gerçekleşerek yıllık %32,8 oranında düşüş kaydetmiştir. Şirket'in 2021 yılık Ocak - Şubat dönemi toplam brüt prim üretimi ise yıllık %35,7 oranında azalarak 224,3mn TL olmuştur.

Anadolu Sigorta (ANSGR, Nötr): Şirket'in 2021 Şubat ayındaki brüt prim üretimi yıllık %0,8 oranında artarak 632,6mn TL'ye çıkmıştır. Böylece Şirket'in 2021 yılık Ocak - Şubat dönemi brüt prim üretimi yıllık %14,5 oranında artarak 1.526mn TL'ye yükselmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Banka, takipteki krediler portföyünün 745,5mn TL tutarındaki kısmını oluşturan alacakları 71,9mn TL'lik satış bedeli nakden tahsil edilmek suretiyle devredildiğini duyurmuştur.

9 Şubat 2021 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız...

Verusa Holding (VERUS, Sınırlı Pozitif): Şirket, %100 oranında bağlı ortaklığı olan Galata Altın İşletmeleri A.Ş., T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ("MAPEG") tarafından açılan Ruhsat ihalelerinden; Amasya ili Taşova ilçesi'nde bulunan 2 adet maden sahası ruhsat ihalelerini kazanmış olup, 17.03.2021 (dün) tarihi itibariyle bedeli peşin ödenerek ruhsatları satın aldığını duyurmuştur. Son alınan yeni ruhsatlarla birlikte Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı Galata Altın İşletmeleri A.Ş.'nin sahip olduğu maden sahası sayısı 17 adete yükselmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ
 
Büyüme: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'ye ilişkin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 3,5'ten 6,7'ye, 2022 yılı büyüme tahminini ise yüzde 4,5'ten 4,7'ye yükselttiğini açıkladı. Kredi derecelendirme kuruluşu, "Küresel Ekonomik Görünüm" raporunda, Türkiye'nin 2021 yılında yüzde 6,7, 2022 yılında ise yüzde 4,7 büyüme kaydetmesinin beklendiğini bildirdi. Fitch Ratings, 2020 yılının aralık ayında yayımlanan bir önceki raporunda ise ülkenin 2021 yılında yüzde 3,5, 2022 yılında ise yüzde 4,5 büyümesinin beklendiğini belirtmişti. Öte yandan raporda, Türkiye'de enflasyonun 2021'in sonunda yüzde 11,5'e, 2022'nin sonunda ise yüzde 9,2 seviyesine gerilemesinin beklendiği ifade edildi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektrik (ANELE): Proje büyüklüğü 51,5mn Katar Riyali (yaklaşık 14,2mn USD) olan North Node Lounges,Activity Nodes,Hotel and Associated Works -Hamad International Airport projesinin elektrik, mekanik ve tesisat işlerinin yapılmasına yönelik olarak sözleşme görüşmeleri tamamlanmış olup, Katar Devletinde mukim bağlı ortaklığı ANEL MEP Maintenance and Operations LLC ile proje ana yüklenicisi C.C.M. s.r.l. arasında sözleşme imzalanmıştır.

Çemaş Döküm (CEMAS): Christian Pfeiffer (Almanya) firmasından toplam 778bin Euro (yaklaşık 7mn TL) değerinde bilya siparişi alındığı duyurulmuştur. Söz konusu sipariş Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında üç ayrı partide teslim edilecektir.

Safkar Ege Soğutmacılık (SAFKR): Şirket, 19 Set Tramvay için; 38 adet Yolcu Salonu ve 19 adet Sürücü Kabin İklimlendirme Sistemlerini kapsayan 652bin Euro bedelli bir ihracat bağlantısını kesinleştirmiş olup, siparişler alınmıştır. Teslimatlar 2021 yılı içinde tamamlanacaktır.

Türk İlaç (TRILC): 16.03.2021 tarihinde TURK İLAÇ ve Serum Sanayi A.Ş ile Sudan'da yerleşik Meduro Company Ltd.arasında tek yetkili distribütörlük anlaşması imzalanmıştır. İlk yıl için alınan sipariş miktarı 6,54mn USD tutarlı toplam 12mn adet torba serum için yapılmıştır. İlk yükleme tarihi haziran 2021 olarak planlanmıştır. Aylık 1mn adet sevkiyat yapılacaktır.

Ayrıca, İmal ruhsatına sahip olduğu; TURKFLEKS %3 sodyum klorür sudaki çözelti ve TURKFLEKS TEOFİLİN 0,2G+4,5G/100ml IV infüzyon çözelti ürünler için; Yerli malı Tebliği (SGM 2014/35 ) E istinaden TOBB tarafından düzenlenen yerli malı belgeleri alınmıştır.

Bu yerli malı belgeleri ile bu ürünlerle iştirak edilen ihalelerde %15 yerli malı fiyat avantajına sahip olunacak ve bu sayede uluslararası firmalara karşı rekabet gücü artacaktır.

Diğer taraftan, HepB-Turk Pediyatrik 10 MCG/0,5 ml I.M Enjeksiyon için Süspansiyon içeren Flakon preparat ruhsat başvurusu TİTCK ( Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu ) tarafından yapılan ön incelemeler sonucu uygunluk almıştır. HepB-Turk Erişkin 20 Mcg/l ml Enjeksiyon için süspansiyon içeren Flakon müstahzar ruhsat başvurusu TİTCK tarafından yapılan ön incelemeler sonucu uygunluk almıştır.

Ek olarak, 17.03.2021 tarihinde TURK İLAÇ ve Serum Sanayi A.Ş'ninnin IV Parenteral Solüsyonlarının Yemen Ülkesinde satış ve pazarlama haklarını içeren distribütörlük anlaşması imzalanmıştır. İlk yıl için alınan sipariş miktarı 1,48mn USD tutarlı toplam 3mn adet torba serum için yapılmıştır. İlk yükleme tarihi temmuz 2021 olarak planlanmıştır.
   
FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17 seviyesinde değişmeyerek yatay seyretti. TCMB toplamda piyasayı 325 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama haftalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak dün 51 milyar TL'lik (%17'den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı ve diğer kanallardan fonlama yapılmadı.
 
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,62 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,61-%1,69 bandında hareketin ardından, %1,64 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta faizlerde düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 20 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 20 baz puana varan yükselişler görüldü.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Tarih: 18.03.2021 - 09:26:31