Günün Şirket Haberleri-17 Ocak

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Şirketin Özbekistan'da toplam 740 MW kurulu güce sahip olacak üç adet doğalgaz santrali yatırımından Taşkent A ve Buhara santrallerinde kademeli olarak ticari üretime başlanıldığı açıklanmıştır.

Bahsi geçen santrallerin tümünde doğalgaz Özbekistan Hükümeti tarafından bedelsiz temin edilecek olup, üretilecek enerji satış fiyatı 25 yıllık USD bazlı alım garantisi kapsamında belirlenmiştir.

Alkim Alkali Kimya (ALKIM, Nötr): Afyonkarahisar Dazkırı ilcesindeki Alkim Alkali Kimya A.Ş. tarafından yapılması planlanan tuz üretimi (potasyum klorür, potasyum sülfat) projesi ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince Valilik tarafından 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararı verilmiştir.

Aygaz (AYGAZ, Nötr): Sermayesinde %55 oranında pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Sendeo Dağıtım Hizmetleri'nin sermayesinin 143,5mn TL'den 423,5mn TL'ye yükseltilmesi amacıyla yapılacak sermaye artırımına payı oranında iştirak edilmesine ve şirket payına isabet eden 154mn TL'lik rüçhan hakkının 77mn TL tutarındaki kısmının işlemin tescili öncesinde, kalan tutarın ise 31.12.2022'ye kadar ödenmesine karar verilmiştir.

Girişim Elektrik (GESAN, Sınırlı Pozitif): Şirket, Meriç Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim A.Ş. ile Hamzabeyli RES Tesisine ait 'Elektrik Projelerinin ve Hesaplamalarının Yapılması, AG-OG Elektrik İşleri, RES Park AG-OG Elektrik İşleri ve Otomasyon İşleri' için sözleşme imzalamıştır. Sözleşme bedeli vergiler hariç 394.240 EUR olmuştur. (6,1mn TL)

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, "2022'de ana hedefimiz liman sayımızı 30'a çıkarmak. Karayipler'de toplam 3-4 limanı, Akdeniz'de en az 2 limanı ve Uzak Doğu'da bir limanı portföyümüze eklemeyi düşünüyoruz." Dedi. (Kaynak: AA)

Halkbank (HALKB, Pozitif): ABD'de devam eden Halkbank davasında, istinaf mahkemesi bankanın Yüksek Mahkeme'ye başvuru hakkını kullanabilmesi için federal mahkemedeki yargılama sürecini askıya aldı.


SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Dövizden TL'ye dönüşüm oranı, 15 Nisan 2022 itibarıyla %10'a, 8 Temmuz 2022 itibarıyla %20'ye ulaşan bankalara 2022 sonuna kadar döviz zorunlu karşılıklardan alınan yıllık %1,5 komisyon uygulanmayacak.

Konut: Türkiye genelinde konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %113,7 artarak 226.503 oldu. Böylece, 2021 yılı konut satışları bir önceki yıla göre %0,5 azalışla 1.491.856 olarak gerçekleşti. Öte yandan, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %209,3 artış göstererek 45.260 oldu. Ocak-Aralık döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %48,6 azalışla 294.530 oldu. 2021 yılında toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %19,7 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları ise 2021 yılında bir önceki yıla göre %43,5 artarak 58.576 olurken, toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %3,9 oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Pozitif): Şirket'in Aralık 2021 dönemine ait toplam brüt prim üretimi yıllık %101 oranında artarak 255,6mn TL'ye yükselmiştir. Aralık ayı prim üretimi ile birlikte 2021 yılındaki toplam brüt prim üretimi ise yıllık %16,9 oranında artarak 1.970mn TL olarak gerçekleşmiştir.
 
FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde gerçekleşti. TCMB cuma günü 56 milyar TL'lik (%14'ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 373 milyar TL oldu.
 
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %1,70 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,70-%1,79 bandında hareketin ardından %1,78 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta 40 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık bazda değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 40 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 60 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

° AEFES - 25 milyon dolara kadar limitli Yönetici Sorumluluk Sigortası'nın yenilendiği açıklandı.
° ANHYT - Ocak - Aralık döneminde prim üretimi %16,9 artışla 1,97 milyar TL'ye yükseldi.
° AKSEN - Özbekistan'da toplam 740 MW kurulu güce sahip olacak 3 adet doğalgaz santrali yatırımının ilk etabı olan 240 MW kurulu güce sahip Taşkent A santrali ve Buhara santrallerinde ticari üretime başlandığı açıklandı.
° AYGAZ - Şirketin %55 bağlı ortaklığı Sendeo'nun sermayesinin 143,5 milyon TL'den 423,5 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildiği, şirketin yapılacak sermaye artırımına payı oranında iştirak edeceği açıklandı.
° BRKSN - Berkosan USA LLC unvanlı bir şirket kuruluşunun kayıt altına alınmasına karar verilmesi sonrasında, son yıllarda yaşanılan pandemi ve küresel diğer sorunlar nedeniyle bahse konu şirketin faaliyetlerine başlama sürecinin mevcut durum itibariyle sonlandırılmasına ve gelecek dönemlerde yeni fırsatların değerlendirilmesine karar verildiği açıklandı.
° BMSCH - Şirketin İzmir Aliağa OSB'deki 40.000 m 2 'lik arsasında 2.500 m 2 'lik kapalı alana ek olarak 7.500 m 2 'lik kapalı alan daha inşa edileceğinin açıklanması kapsamında kapalı alan inşaatı için Z Sistem ile anlaşma yapılması sonrası, arsanın kalan bölümünden 15.000 m 2 'lik kısmının daha kapatılmasına karar verildiği, 15.000 m 2 'lik kısım için Z Sistem Yapı ile ek bir sözleşme imzalandığı açıklandı.
° CCOLA - Yurtdışında 7 yıl vadeli 750 milyon dolar tutarında borçlanma aracı ihracı için talep toplama sürecinin tamamlandığı, satış işlemlerinin 20 Ocak'ta tamamlanmasının beklendiği açıklandı.
° DENGE - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 300 milyon TL'den 600 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.
° FLAP - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 200 milyon TL'den 400 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
° EMNIS - VBTS kapsamında şirket paylarına 16 Şubat'a kadar emir paketi tedbiri getirildi.
° FORMT - Oyak Metal Sanayi şirketinin %100'lük paylarının 65 milyon TL'ye satın alınmasına karar verildiği açıklandı.
° GLHYO - Şirket bağlı ortaklığı Consus Enerji'nin halka arzına yönelik Esas Sözleşme Tadili işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.
° GEDZA - Yatırım teşvik belgesinin süre uzatımı başvurusunun Bakanlık tarafından onaylandığı açıklandı.
° GESAN - Şirketin Meriç Rüzgar Enerjisi ile Hamzabeyli RES Tesisine ait Elektrik Projelerinin ve Hesaplamalarının Yapılması, AG-OG Elektrik İşleri, RES Park AG-OG Elektrik İşleri ve Otomasyon İşleri için 394.240 euroluk sözleşme imzaladığı açıklandı.
° GLBMD - Tespit çalışmalarına devam edildiği açıklanan zarar tutarının 31,7 milyon TL olduğu, işlemlerden sorumlu personelin tutukluluk hali ve savcılık soruşturmasının devam ettiği, zararın tazmini için gerekli süreç ve çalışmaların başlatıldığı açıklandı.
° HALKB - ABD Temyiz Mahkemesi'nin bankanın ABD Yüksek Mahkemesine yaptığı itiraz başvurusunun sonuçlanana karar kadar federal hükümetin bankaya karşı açtığı davanın askıya alınmasına karar verdiği medyada yer aldı.
° HUBVC - Delivers Ai şirketinin sermayesinin 200.000 TL'den 219.855 TL'ye yükseltilmesine yeni sermayenin %1,073'üne karşılık gelen 2.360 adet payın 88.500 euro bedelle satın alınmasına karar verildiği açıklandı.
° KFEIN - 10.000 dolar sermayeli Karmasis Azerbaycan MMC şirketinin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.
° KLGYO -
o Şirketin 2021 yılında alım işlemlerinin toplamının 12,0 milyon TL, satış işlemleri toplamının 80,4 milyon TL, kiralama işlemlerinin toplam 24,9 milyon TL olduğu açıklandı.
o 1 yatırımcı tarafından şirketin bedelli sermaye artırımına ilişkin kararının iptali istemiyle dava açıldığı belirtildi.
° KRGYO - Şirketin 2021 yılında satış işlemlerinin toplam 24,9 milyon TL, kiralama işlemlerinin toplam 6,6 milyon TL olduğu açıklandı.
° JANTS - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 150 milyon TL'den 900 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
° OZKGY - Şirketin 2021 yılında 10,7 milyon TL sabit kira tutarında yeni kiralama sözleşmesi imzaladığı, Özak Göktürk projesinde yaklaşık 323 milyon TL, Hayat Tepe projesinde ise yaklaşık 3,9 milyon TL tutarında satış işlemi gerçekleştirdiği açıklandı.
° PSGYO - 2021 yılında 524 adet bağımsız bölümün satışının gerçekleştirildiği, satış toplamının 842,0 milyon TL olduğu açıklandı.
° PEKGY - Şirketin 2021 yılında 1,5 milyon TL kiralama, 36,8 milyon TL satış işlemi gerçekleştirdiği açıklandı.
° PENTA - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 150 milyon TL'den 750 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.
° SNGYO - Şirketin 2021 yılında 12,4 milyon TL kiralama, 1,1 milyar TL satış işlemi gerçekleştirdiği açıklandı.
° PRKAB - VBTS kapsamında şirket paylarına 16 Şubat'a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.
° RYGYO - Şirketin 2021 yılında alım işlemlerinin toplamının 56,4 milyon TL, kiralama işlemlerinin 375,7 milyon TL olduğu açıklandı.
° TSKB - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 4,5 milyar TL'den 7,5 milyar TL'ye yükseltilmesi kapsamında SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.
° TSGYO - Şirketin pay sahibi olduğu İstanbul Beyoğlu'ndaki Tahir Han isimli taşınmaza ilişkin olarak 2005'te açılan Ortaklığın Giderilmesi Davası'nda mahkemece Ortaklığın Satış Yolu ile Giderilmesi kararının verilerek kesinleştiği açıklandı.
° TSPOR -
o Futbolcu Yusuf Erdoğan ile 3,5 yıllık anlaşma sağlandığı, futbolcuya ilk 1,5 yılda 10,5 milyon TL garanti ücret ödeneceği açıklandı.
o Futbolcu Edgar Miguel'in sözleşmesinin karşılıklı feshedildiği açıklandı.
o Futbolcusu Abdulkadir Parmak'ın bedelsiz olarak Kayserispor'a kiralandığı açıklandı.
° UZERB - VBTS kapsamında şirket paylarına 16 Şubat'a kadar internet emir yasağı getirildi.
° VKGYO - 2021 yılı içinde Tablo Adalar Projesinde yer alan 148 bağımsız bölümün 267,8 milyon TL'ye, Cubes Ankara Projesinde yer alan 154 bağımsız bölümün, 305,3 milyon TL'ye, HLGYO - VKGYO Adi Ortaklığı bünyesinde gerçekleştirilen Bizimtepe Aydos Projesi'nde yer alan 15 bağımsız bölümün 8,6 milyon TL'ye (şirket başına düşen) olmak üzere toplam 581,8 milyon TL'ye satıldığı, kira sözleşmelerinin 240,6 milyon TL tutarı karşılığında yenilendiği, 17,2 milyon TL tutarında kira sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
° YKBNK - 91 gün vadeli 500 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
  ° ARCLK - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 75.000 adet pay 52,90 - 53,00 TL fiyat aralığından geri alındı.
° BIMAS - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 200.000 adet pay 69,90 TL ortalama fiyattan geri alındı.
° INDES - İş Portföy tarafından 8,58 - 8,72 TL fiyat aralığından 200.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,99'a geriledi.
° LOGO - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 20.000 adet pay 40,06 - 40,38 TL fiyat aralığından geri alındı.
° NATEN - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 50.894 adet pay 44,30 - 45,00 TL fiyat aralığından geri alındı.
° OZRDN -
o Sedat Özyurt tarafından 7,40 TL fiyattan 373.980 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,58ê yükseldi.
o Mustafa Nadi Özerden tarafından 7,40 TL fiyattan 273,980 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,10'a geriledi.
° SAHOL - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 200.000 adet pay 15,08 - 15,43 TL fiyat aralığından geri alındı.
 
° BRMEN - Tahsisli sermaye artırımının onaylanması sonrası Borsa'ya yapılan baz fiyat başvurusunun 1,94 TL olarak belirlendiği açıklandı.
° BUCIM - Şirket sermayesinin 500 milyon TL'den %200 oranında bedelli olarak 1,0 milyar TL nakden artışla 1,5 milyar TL'ye yükseltilmesi kapsamında SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.
° SRVGY - Şirket sermayesinin 52 milyon TL'den %130,77 oranında bedelsiz olarak 68 milyon TL artışla 120 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildi.
 
Bugün Genel Kurulu Olan Şirket: DENGE, TSPOR, TTKOM
 
17.01.2022
Saat Ülke Önem Veri Detay Beklenti Önceki
Tam Gün ABD ABD'de Piyasalar Tatil Nedeniyle Kapalı - -
- Euro Bölgesi ? ? ? Eurogrup Toplantısı - - İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.infoyatirim.com

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

 

 

 


Tarih: 17.01.2022 - 09:20:16