Günün Şirket Haberleri

Hektaş (HEKTS, Nötr): Şirket tarafından; faaliyet konusu "tohumculuk ve tohum ıslahı" olan Avustralya'da yerleşik Agriventis Technologies Pty. Ltd.'nin sermayesini temsil eden payların %51'lik kısmını elinde bulunduran Oyak Sermaye Yatırımları A.Ş.'den sahip olduğu payların tamamının 28mn TL bedel karşılığında devir işlemlerinin tamamlandığı açıklanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

EPDK: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olan elektrik tarifelerinin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde kuruma iletilen şikayetler üzerine aralık ayına ait faturaları mercek altına aldıklarını açıkladı.

Gıda: Türkiye genelinde tavuk eti üretimi, Kasım 2021'de, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,1 artarak 197.334 tona çıkarken, tavuk yumurtası üretimi %3,9 düşerek 1,6 milyar adede geriledi. Kaynak: AA

Kripto Para: Dünya genelinde 9 ülkedeki küçük işletmelerin yaklaşık dörtte biri, 2022'de dijital para birimlerini bir ödeme şekli olarak kabul etmeyi planlıyor. Visa Inc. tarafından yapılan bir ankete göre, bu ülkelerdeki tüketicilerin % 13'ü perakende mağazalarının bu yıl ve sonrasında kripto ödeme hizmetleri sunmaya başlamasını bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Singapur ve Kanada dahil 9 ülkede 2.250 küçük işletme sahibinin katıldığı anket, kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak ana akım olmaya başlayabileceğini gösteriyor. Visa ayrıca dokuz ülkenin her birinden 500, ABD'den ise 1000 yetişkinle anket yaptı. Visa'nın küresel tüccar satış ve satın alma başkanı Jeni Mundy, "Bence daha fazla insan kripto konusunda daha güvende hissediyor" dedi. (Kaynak: Matriks)

Otomotiv: Otomobil alımında uygulanacak matrah limitlerinin değiştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, Motor 1600 santimetre küp (cm3) geçmeyenler için %45, 50, 80 şeklinde üç farklı dilimde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına ara kademeler eklendi. ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller %45'lik vergi oranı diliminde yer alacak. 120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olanlar %50'lik vergi diliminde değerlendirilecek. ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira arasında olan araçlar için ise oran %60 olarak belirlendi. 175 bin lira ile 200 bin aralığında olan araçlar da %70 vergi oranı içinde yer alacak. ÖTV matrahı 200 bin lira üstü için vergi oranı da %80 oldu. Motor hacmi 1600 silindiri geçen, 2000 silindiri geçmeyen otomobillerde ise ÖTV matrahı 130 bin TL'yi aşmayanlar %45 vergi diliminde olacak. ÖTV matrahı 130 bin TL'yi aşıp, 210 bin TL'yi aşmayanlar ise %50'lik vergi diliminde yer alacak. Matrahı 210 bini aşan araçlarda ise ÖTV oranı %80 olarak uygulanacak. (Kaynak: Foreks)

Ayrıca, Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, geçen yıl 1 milyon 652 bin 710 oldu. Bu dönemde ikinci el araç fiyatlarında ortalama %63 artış gerçekleşti. (Kaynak: AA)

Perakende: Küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta kalabilmesi için, zincir marketlerde bazı ürünlerin satışının yasaklanmasını içeren paket TBMM'ye gönderiliyor. Düzenlemeye göre zincir marketlerde beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya, ev tekstili, kırtasiye, nalburiye ve hırdavat satılamayacak. (Kaynak: Hürriyet)

Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri (PRKAB), (EGEEN), (IZMDC), (AYGAZ), (OTKAR), (TTRAK), (BRSAN), (FROTO), (TOASO), (MAKTK), (ASUZU), (ARCLK), (KARSN): Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi sürecinde taraflar; 12 Ocak 2022 tarihinde mutabakata varmış ve görüşülen maddeler üzerinde tam bir uzlaşma sağlamışlardır. Bu uzlaşma ile birlikte MESS ve Birleşik Metal-İş Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi süreci, 31 Ağustos 2023 tarihine kadar kesin suretle neticelenmiş bulunmaktadır. MESS ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında 12 Ocak 2022 tarihinde imzalanan 1 Eylül 2021 - 31 Ağustos 2023 yürürlük süreli söze konu Grup Toplu İş Sözleşmesi ile;
° Sözleşmenin ilk 6 ayı için; saat ücretlerine önce %10 oranında ücret zammı; sonrasında 3,70 TL/saat maktu zam uygulanacaktır.
° Sözleşmenin ikinci 6 ayı için ise; %30 enflasyon artışı yapılacaktır. Enflasyonun bu orandan daha yüksek gerçekleşmesi durumunda, enflasyon koruması dikkate alınacaktır.
° Takip eden üçüncü ve dördüncü 6 aylar için ise; enflasyon oranında ücret artışı yapılacaktır.
° Tüm sosyal yardımlarda artış oranı birinci yıl için %35 artış olarak yapılmıştır. Kurban Bayramı yardımında ilave olarak, yıllık brüt ortalama 236 TL ek düzenleme yapılmıştır. İkinci yıl için artış enflasyon oranında olacaktır.
 
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ulusoy Un (ULUUN): Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş satın alımı sonrasında toptan ve parakende ürünler yapılanmalarının entegrasyonu ve oluşturulacak sinerjinin maksimize edilmesi planlanmaktadır. Bunun sonucunda, orta vadede şirketin ölçeğinin büyümesi ve katma değer yapısının iyileşmesi beklendiğinden, potansiyel ortaklık görüşmelerine ara verilmesine Yönetim Kurulu tarafından karar verilmiştir. Bu çerçevede önceden duyurulan potansiyel ortaklık görüşmeleri için verilen yetki ve yapılan sözleşme karşılıklı feshedilerek süreç sonlandırılmıştır.

VBT Yazılım (VBTYZ): Şirket ile posta ve kargo alanında faaliyet gösteren bir devlet kurumunun teknoloji şirketi ile "Yazılım Ve Teknoloji Geliştirme Hizmeti Alt Yüklenici" sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşme 3 yıllık olup yıllık artışlar hariç toplam değeri 8,8mn TL'dir.
 
FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 89 milyar TL'lik (%14'ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 423 milyar TL oldu.
 
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,74 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,71-%1,75 bandında hareketin ardından %1,75 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 35 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 50 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Tarih: 13.01.2022 - 09:36:25