Günün Şirket Haberleri

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında eğitim, kültür, sanat faaliyetlerine destek vermek amacıyla, Şirket tarafından 30mn TL bağış yapılmıştır.

11 Mart 2021 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız...

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 20 adet Migros, 12 adet Migros Jet ve 1 adet Toptan formatında toplam 33 satış mağazası Mart ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 31 Mart 2021 itibariyle Şirketin yurtiçinde toplam mağaza sayısı 2.330'dur. Şirketin toplam net satış alanı 1 milyon 573 bin metrekareye ulaşmıştır.

Sasa Polyester (SASA, Sınırlı Pozitif): Şirket mevcut 3 milyar TL'lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 830mn TL olan çıkarılmış sermayesinin 1,1 milyar TL'ye yükseltilmesine, artırılan 290mn TL'nin tamamının 2020 yılı kâr payından karşılanmasına, ortakların elinde bulundurdukları beher hisseye %34,94 oranında bedelsiz hisse verilmesine, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdindeki gerekli işlemlerin yapılmasına ve Sermaye Piyasası Kurulundan gerekli izinlerin alınmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Şişe Cam (SISE, Nötr): Yaklaşık 400mn TL yatırım ile soğuk tamiri tamamlanan ve Türkiye'deki 6. düzcam hattı yatırımı olan Yenişehir Fabrikasındaki 240bin Ton/yıl kapasiteli fırın 02.04.2021 cuma günü itibarıyla ateşlenmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Kurumlar Vergisi: AK Parti'nin, ekonomiye ilişkin yeni düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklifte %20 olarak uygulanan 2021 yılı için kurumlar vergisinin %25, 2022 için ise %23 olarak uygulanması öngörüldü.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akdeniz Yatırım Holding (AKYHO): Şirketin % 51 oranında ortağı olduğu Milya Endüstri Plastik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin sermayesinin 100bin TL'sından, 40mn TL'sına nakden karşılanmak suretiyle çıkarılmasına ilişkin yapılan sermaye artırımına, yeni pay alma haklarının kullanım süresi içinde iştirak edilmek suretiyle katılarak, yeni pay alma haklarının tamamının kullanılmasına, belirlenecek olan toplam sermaye koyma borcunun 25mn TL'sinin, sermaye artırımının tescilinden önce ödenmesine ve bu hususun Şirket'e bildirilmesine karar verilmiştir.

Anadolu Isuzu Otomotiv (ASUZU): Moldova Kişinev Belediyesi'nin açmış olduğu toplam 100 adet otobüs alımına ilişkin ihalenin kazanıldığı 12 Ekim 2020 tarihli; ilgili ihalenin iptal edildiği de 16 Aralık 2020 tarihli KAP açıklamasında kamuoyuna duyurulmuştu. Moldova Kişinev Belediyesi'nin 2021 yılında açmış olduğu 100 adet otobüs alımına ilişkin ihalesine 2 Nisan 2021 tarihinde teklif verildiği duyurulmuştur. Toplam ihale bedeli yaklaşık 12,7mn Euro olup 100 adet otobüs teslimatı ve bu araçların satış sonrası hizmetlerinin yerine getirilmesini kapsamaktadır.
 
FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB cuma günü 70 milyar TL'lik (%19'dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 352 milyar TL oldu.
 
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %1,67 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,66-%1,73 bandında hareketin ardından %1,72 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 10 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 50 baz puan civarında düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 100 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Tarih: 05.04.2021 - 09:04:13