Günün Şirket Haberleri

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Pozitif): Banka'nın 2020 yılının dördüncü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %56,4 oranında artarak 117mn TL'ye yükselmiştir. Beklenti Banka'nın son çeyrekte 87mn TL kar elde edebileceği yönündeydi. Banka'nın net kar payı gelirleri bir önceki çeyreğe göre önemli bir değişim göstermeyerek 469,7mn TL'ye olarak gerçekleşmiştir. Net ücret ve komisyon gelirleri ise çeyreksel bazda %13,7 oranında artarak 71mn TL'ye çıkarak karı desteklemiştir. Öte yandan, karşılıkların %50,2 oranında azalarak 266,5mn TL'ye düşmesi karı destekleyen diğer bir kalem olurken, operasyonel giderler %7 oranında azalarak son çeyrekte 313,3mn TL'ye düşmüştür.

Dördüncü çeyrek karı sonrasında Albaraka Türk Katılım Bankası'nın 2020 yılı net dönem karı 254,7mn TL'ye yükselmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 63,4mn TL net dönem karı kaydedilmişti.

Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Negatif): Şirket 4Ç2020'da 263bin TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 72,4mn TL'lik ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti. Satış gelirleri son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemindeki %12,3 oranında azalarak 2.391mn TL'ye inen şirketin brüt karı ise %33,1 oranında azalarak 139,4mn TL'ye gerilemiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %51,7 oranında artarken, diğer faaliyetlerden net gelirler ise 4Ç2019'daki 151,2mn TL'den 4Ç2020'de 361,8mn TL'ye yükselmiştir. Böylece faaliyet karı %36,4 oranında artarak 418,1mn TL'ye ulaşmıştır. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan ise bu çeyrekte 8,1mn TL gider kaydedilirken, finansman giderleri 4Ç2019'daki 411,2mn TL'den 4Ç2020'de 447,1mn TL'ye yükselmiş ve 24,3mn TL vergi öncesi net dönem zararı oluşmuştur. 28,5mn TL'lik vergi geliri sonrası şirket 263bin TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir.

Son çeyrek rakamıyla birlikte şirketin 2020 yılı ana ortaklık net dönem karı 73,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 118,6mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.
 
Verusa Holding (VERUS, Sınırlı Pozitif): Şirketin doğrudan ve dolaylı toplam %85,72 oranındaki bağlı ortaklığı Pamukova Elektrik Üretim A.Ş. (Pamukova Elektrik) Yönetim Kurulu'nun 18.02.2021 tarihinde (dün) yapılan toplantısında, Pamukova Elektrik'in halka arzına ve bu kapsamda gerekli çalışmaların başlatılmasına karar verildiği duyurulmuştur. Yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren 95mn TL ödenmiş sermayeli Pamukova Elektrik'in 31.12.2020 tarihi itibariyle toplam özkaynak büyüklüğü 351mn TL'dir. Pamukova Elektrik, 300mn TL ödenmiş sermayeli Enda Enerji Holding A.Ş'de %19,5 pay sahipliği oranıyla en büyük ortak konumundadır. Bunun yanında 43mn TL ödenmiş sermayeli Tortum Elektrik Üretim A.Ş'de %100, 17mn TL çıkarılmış sermayeli Pamukova Yenilenebilir Elektrik Üretim A.Ş. (PAMEL)'de ise %70 oranında pay sahibidir. Pamukova Elektrik'in iştiraklerinin portföyünde, tamamına yakını YEKDEM kapsamında olan toplam 194,414 MW kurulu güce sahip 6 adet Hidroelektrik Enerjisi Santrali (HES), 5 adet Rüzgar Enerjisi Santrali ("RES") ve 1 adet Jeotermal Enerjisi Santrali ("JES") bulunmaktadır. Yenilenebilir enerji alanında büyümeyi ve portföy çeşitliğini artırmayı hedefleyen Pamukova Elektrik, Güneş Enerjisi Santrali (GES) başta olmak üzere yeni yatırımlar yapmayı planlamaktadır.

Vestel Beyaz (VESBE, Sınırlı Pozitif): Vestel Beyaz Eşya Yönetim Kurulu, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda önümüzdeki dönemde iş hacminde beklenen büyümeyi karşılamak için 3 yıllık yeni bir yatırım programı başlatılmasına karar vermiştir. Vestel Beyaz Eşya'nın üretim tesislerinin bulunduğu Manisa'daki Vestel City'de gerçekleştirilecek, ana ürün gruplarını kapsayacak ve 3 yıl içinde kademeli olarak devreye alınacak yatırımlarla Şirketin üretim kapasitesinin 2023 yılı sonuna kadar %52 oranında artırılması planlanmaktadır. Yatırım programının toplam tutarı 160mn EUR olup, özkaynak ve orta/uzun vadeli proje finansmanı kredileri ile finanse edilecektir. İlgili yatırım için vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası gibi yatırım teşviklerinden yararlanacaktır.


SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CELHA.E ve DITAS.E paylarında 19/02/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/03/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Kısa Çalışma Ödeneği: Koronavirüs pandemisi nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31 Mart 2021'e kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan çarşamba günü yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinin de mart ayı sonuna kadar "son kez" uzatıldığını belirtmişti. Kaynak: Bloomberg

Petrokimya: Üretildiği tesislerde özel tüketim vergisine tabi olmayan malların, imalinde kullanımı ile rafinerilerden petrokimya tesislerine, petrokimya tesislerinden rafinelere, petrokimya tesislerinden diğer petrokimya tesislerine ve rafinelerden diğer rafinelere imalatta kullanılmak üzere tesliminde özel tüketim vergisi oranının sıfıra düşürüldüğü Resmi Gazete'de yayımlandı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Do-Co (DOCO): Do-Co'nun 2020 yılı 3. Çeyreğe (Nisan-Aralık) ilişkin ana ortaklık net dönem karı 15,67mn TL olmuştur. 2019 yılının aynı dönemindeki ana ortaklık net dönem karı 58,93mn TL idi. 3. çeyrek karına karşın 2020 yılının ilk 3 çeyreğindeki ana ortaklık net dönem zararı 323,95mn TL'yi göstermiştir. 2019'un aynı dönemindeki net dönem karı 195,22mn TL idi.

İhlas Holding (IHLAS, Nötr): Söke Değirmencilik'in %100 hissesini satın almak için 225,22mn TL tutarında bağlayıcı olmayan teklif verdiğini duyurdu. Açıklamada, Moms Kitchen International S.a.r.l ve gerçek şahısların elinde bulunan hisseler için verilen bağlayıcı olmayan teklifin kabul görmesi durumunda, Söke Değirmencilik nezdinde mali ve hukuki inceleme ("due dilligence") çalışmalarına başlanacağı belirtildi.
  
FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17 seviyesinde değişmeyerek yatay seyretti. TCMB toplamda piyasayı 270 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama haftalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak perşembe günü 59 milyar TL (%17'den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı ve diğer kanallardan fonlama yapılmadı.
 
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,27 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,28-%1,29 bandında hareketin ardından, %1,29 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün TCMB'nin, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini beklentiler doğrultusunda %17 seviyesinde sabit bırakması ve geçen toplantı karar metnine benzer şekilde güçlü ve kararlı bir şekilde sıkı para politikasını sürdüreceğini vurgulamasının etkisiyle dün verim eğrisinde özellikle orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda faizlerde kısa vadeli tarafta 20 baz puana yaklaşan yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 20 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Tarih: 19.02.2021 - 09:23:05