Küresel piyasalarda yüksek oynaklık haftanın ilk işlem gününde de devam ediyor/Ziraatyatırım Bülteni

Küresel piyasalarda yüksek oynaklık haftanın ilk işlem gününde de devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle bazı önemli metropollerde hayat dururken, küresel büyümede de aşağı yönlü revizyonlar ardı ardına yapılıyor. Diğer yandan, OPEC ile Rusya anlaşmazlığı sonrasında Suudi Arabistan'ın resmi petrol fiyatını düşürmesiyle Brent petrol %29 ile tarihi bir düşüş yaşıyor. Virüs etkisinin yanı sıra petroldeki hareketin de piyasalarda panik havası yarattığını gözlemliyoruz. ABD vadelileri bu sabah %5 ekside seyrederlerken, Asya'da bazı borsalarda %6'ya varan düşüşler söz konusu. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %0,50'nin altını gördü. Riskten kaçışın belirgin olduğu ortamda TL de sepet bazında (1EUR 1 USD ortalaması) %1,5 - %2,0 aralığında satıcılı bir görüntü sergiliyor. Bu fiyatlamalar kapsamında, BIST100 endeksinin de güne sert bir düşüşle başlaması kaçınılmaz görünüyor. Endeks, geçen haftanın en düşük seviyesi olan 106,4bin seviyesini açılışta hedefleyebilir. Satışların derinleşmesi durumunda 200 günlük ortalamanın geçtiği 104,5bin bir sonraki destek olarak izlenebilir.

Cuma günü OPEC ile Rusya ek kesinti konusunda anlaşamadılar ve bunun üzerine Suudi Arabistan resmi petrol fiyatını düşürerek Rusya üzerindeki fiyat baskısını artırdı. Brent petrol, 1991 Körfez Savaşı'ndan bu yana en sert dalgalanmasını göstererek bugün %29 civarında ekside ve 32 dolar seviyelerinde bulunuyor. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın yanı sıra ABD'de virüsün yayılmaya devam etmesi resesyon endişelerini artırırken, sert düşüşlerle birlikte S&P vadelilerinde devre kesiciler devreye girdi. Altın, 7 yılın en yükseğine tırmanırken, ons başına 1.700 doları aştı. ABD 10 yıllıkların faizi, tarihte ilk kez %0,5'in altına gerilerken, para piyasaları gelecek haftaki toplantısında Fed'in 75 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesini olası görüyor.
" Ekim ayında vergi artırımına giden Japonya, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak %7,1 ile 2014'ten bu yana en büyük daralmasını gerçekleştirdi. Yatırım kalemi büyümeyi keskin bir şekilde aşağı çekerken, virüsün etkisiyle ülkede birinci çeyrekte de zayıflık beklenmekte ve resesyon riski artmış durumda. Şubat ayı Çin dış ticaret verilerinde koronavirüsün etkileri hissedilirken, yılın ilk iki ayında ihracat geçen seneye göre -%17,2 ve ithalat ise -%4 düştü ve datanın gelmesiyle ilk çeyrek büyümesinin son 30 yılın en zayıf büyümesi olabileceği beklentisi güçlendi.
Bu arada bugün Euro Bölgesi verileri odaklı bir gündeyiz. Yurtiçinde ise veri gündemi sakin. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Komisyon Başkanı Leyen ile mülteciler ve vize serbestisi konularını ele almak için bugün Brüksel'i ziyaret edecek. Ek olarak TCMB, son dönemde tüketici kredilerindeki artıştan dolayı oluşabilecek cari denge üzerindeki baskıları azalmak için hafta sonu zorunlu karşılık oranları ve nema ödemelerini kredi büyümesi oranlarıyla ilişkilendiren zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik yaptı.

Bu haftanın odak noktası perşembe günkü ECB toplantısı olacak ve bankanın koronavirüs sebebiyle tıpkı Fed gibi faiz indirimine gitmesi beklenmekte ve ek olarak varlık artırım miktarını artırması bir kesim tarafından öngörülmekte. Neticede ECB toplantısında çok yüksek ihtimalle mevduat faizinde 10 baz puanlık indirime gidilmesi ve -%0,60 seviyesine çekilmesi fiyatlanmış durumda bulunuyor.
Haftanın öne çıkan diğer gelişmelerine baktığımızda,
" Bugün TSİ 10'da Almanya ocak ayı sanayi üretim datası var. Veri aralık ayında kötü gelmişti. Eğer ocak ayı da kötü gelirse, koronavirüsün de önümüzdeki aylarda dataya olan etkisinin artmasıyla daha sıkıntılı bir görünüm ortaya çıkabilir. Perşembe günü de Avrupa'da aralık ayı sanayi üretim datası var. Şubat ayıyla, Çin sebebiyle azalan taleple düşüşün başlaması beklenmekte. . Euro Bölgesi'nde bugün TSİ 12'de mart ayına ilişkin Sentix Yatırımcı Güveni verisi izlenecek.
" Birleşik Krallık tarafında ise 2020 yılının başlangıcında Brexit belirsizliğinin kısmi olarak ortadan kalkmasıyla verilerde iyi görünüm hakimdi. Bu haftada ocak ayı büyüme tahmini var ve bu rakamlar koronavirüsün etkilerini içermeyecek. Ayrıca Birleşik Krallık'ta çarşamba günü 2020 yılı bütçesi açıklanacak ve büyük olasılıkla virüsün getirdiği etkilerin azaltılması için genişlemeci bir bütçe beklenmekte bu durumunda BoE için daha ılımlı bir faiz indirimi imkanı yaratması beklenmekte.
" ABD tarafında ise bu hafta enflasyon verileri önemli olacak, enflasyon dört aydır yükselmekte ve Ekim 2018'den beri en yüksek rakamında fakat şubat ayında fiyat baskısının biraz azalması beklenmekte. Ayrıca koronavirüse acil faiz indirimine gidilmesinin akabinde tüketici güveninin nasıl etkilendiği izlenecek. Bu kapsamda Michigan Üniversitesi Güven Endeksi'nde tüketici güveninin seyrine ilişkin ipucu aranacak.
" Asya tarafında ise Çin'de şubat ayı enflasyon verileri izlenecek. Koronavirüsün etkisiyle Çin'in üretici fiyat endekslerinin deflasyon bölgesine geçmesi ve tüketici fiyatları artışının da gıda enflasyonundaki azalmanın ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin de etkisiyle azalması beklenmekte.
Yurtiçi tarafında ise yarın aralık dönemi işsizlik verisi, çarşamba günü ocak ayı cari işlemler dengesi ve cuma günü ise sanayi üretimi verisi ve TCMB mart ayı beklenti anketi takip edilecek.
" Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı, kasım döneminde (ekim, kasım ve aralık aylarını kapsamakta) %13,6'dan %13,2'ye sınırlı gerileyerek son 11 ayın en düşük seviyesine gelmişti. TCMB faiz indirimlerinin ve artan kredi hacminin etkisiyle sanayi istihdamı artarken inşaat ve hizmet sektörlerinde, turizm faaliyetlerinin de azalmasıyla ılımlı düşüş görülmüştü. Aralık ayında da hikaye pek fazla değişmedi. Kredi hacmindeki artışın, PMI göstergelerinde düzelmenin ve güven endekslerindeki yükselmenin istihdam üzerinde olumlu katkısının kademeli bir şekilde devam etmesini beklemekteyiz.
" Aralık ayında cari işlemler dengesi beklentilerin altında 2,8 milyar dolar açık vermişti. Böylece 2001 yılından bu yana ilk kez yılı cari fazla ile kapatmıştık. 2020 yıl sonu için cari dengenin 11 milyar dolar civarı açık vermesi beklenmekte. Bu aydan itibaren cari denge hesaplanma metodolojisinin değişmesiyle geçmişe yönelik olumlu revizeler beklemekteyiz. Dolayısıyla geçen sene daha iyi bir cari fazla ile yılı kapatmış olabiliriz. Cari işlemler dengesinin bu yıla 2,5 dolar açıkla başlaması öngörülmekte.
" Cuma günü ocak ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklanacak. Geçen ay sanayi üretimi beklentilerin üstünde yıllık %8,6 artış kaydetmiş ve büyüme rakamlarına da pozitif yansımıştı. Baz etkisi, finansal koşullardaki rahatlama ve krediler, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı gibi diğer öncü göstergelerdeki olumlu performans sebebiyle ocak ayı sanayi üretimindeki seyrin geçen ay gibi pozitif olmasını ve 2020 yılının ilk çeyreğinde de düşük bazında katkısıyla sanayi üretimindeki güçlü artışların sürmesini beklemekteyiz. Ocak ayında sanayi üretiminin yıllık bazda %8,7 artış sergilemesi öngörülmekte.
" Mart ayına ilişkin TCMB Beklenti anketi izlenecek. Şubat ayı TCMB beklenti anketinde anket katılımcıları, yıl sonu TÜFE beklentisini %10,01 seviyesinden %10,06 seviyesine çıkarmıştı. 2020 yıl sonu kur beklentisini ise 6,41 seviyesinden 6,45 seviyesine çekmişti. Bu seneye ilişkin büyüme beklentisi ise %3,36 seviyesinden %3,5'e revize olurken, bunla uyumlu olarak yıl sonu cari açık beklentisi ise 13 milyar dolardan 13,8 milyar dolara revize olmuştu. Şubat ayında düşük gelen enflasyonun ve petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin hem cari denge hem de enflasyon tarafına olumlu yansıyabileceğini değerlendirmekteyiz. Küresel merkez bankalarının genişleyici tutumu ve TCMB'ye de manevra alanı sağlamasının ise faiz beklentilerindeki aşağı yönlü hareketi kısmi destekleyebileceği düşünülebilir.
Cuma günü Hazine Nakit Dengesi açıklandı. Hazine nakit dengesi şubat ayında 9 milyar TL açık verirken faiz dışı fazla ise 4 milyar TL oldu. Net iç borçlanma 18,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Hazine şubat ayı İç Borçlanma Stratejisinde 21 milyar TL iç borçlanma gerçekleştireceğini ve toplamda 15,9 milyar TL anapara ödemesi yaparak 5,1 milyar TL net iç borçlanma gerçekleştireceğini belirtmişti. Hazine bu ay 21 milyar TL iç borçlanma hedefine karşılık 34,6 milyar TL borçlanmış oldu. Strateji dokümanında dış borçlanmaya gidilmeyeceği varsayılmıştı fakat uygun piyasa koşulları sebebiyle Hazine 4 milyon USD eurobond ihracına gitti ve 23,9 milyar TL borçlanmış oldu ve nette 23,6 milyar TL borçlanarak öngörülenin üzerinde borçlanmış oldu.

Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Tarih: 09.03.2020 - 09:03:43