YAZARLAR

Mahfi Eğilmez/www.mahfiegilmez.com

www.mahfiegilmez.com

Yazar'ın Diğer Yazıları

Kitap Değerlendirmeleri

İKİ ROMAN VE BİR BİYOGRAFİ

 

Stefan Zweig, Olağanüstü Bir Gece (Çeviri: Enver Günsel), Tutku Yayınevi, 2016.

Stefan Zweig’i gençliğimde okumamıştım. Sonradan keşfedip okudum. Bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce ilk okuduğum kitabı Satranç’tı. Sonra Amerigo’yı okudum ve hemen ardından da Dünün Dünyası’nı. Her okuduğum kitabından etkilendim. Olağanüstü bir yazarla karşı karşıya olduğumu anladım. Ve gençken nasıl olmuş da atlamışım diye hayıflandım. Son günlerde arayı kapatmak için iki kitabını birden okudum. İlki: Olağanüstü Bir Gece.

 

Stefan Zweig’in neredeyse bütün eserleri birer psikolojik analiz dersi gibi. Kahramanlarını alır, onların psikolojisini yansıtır ve attıkları adımları o çerçevede ortaya koyar. Bu romanında da paraya ihtiyacı olmayan ve yaşamı boyunca ahlâk, dürüstlük gibi ilkelerden sapmamış bir burjuvanın bir anda nasıl baştan çıkarak bambaşka bir yola girdiğini, bu değişimden duyduğu rahatsızlığı ve mutluluğu bir arada ele alıyor. Vicdanı karşı çıksa da içinden bir ses onu bu yolda devam etmeye teşvik ediyor. Roman bu iç hesaplaşmaları bir dantel gibi işliyor.

 

Pedro Mairal, Kayıp Parça (Çeviri: Süleyman Doğru), Sel Yayınları, 2010

Bir tanıdığım bu romanı tavsiye edip de bir iki cümleyle konusundan söz edene kadar Arjantinli yazar Pedro Mairal’ı duymamıştım. Konu bana ilginç geldi ve romanı alıp hızla okudum. Roman gerçekten de ilginç bir konuya ve yapıya sahip. İki kardeş babalarının yaptığı adeta bir hatıra defterini yansıtan metrelerce uzun bir resmin kayıp bir parçasını arıyorlar. Uzun aramalardan sonra buluyorlar ve büyük bir sürprizle karşılaşıyorlar. Bu aramaları sırasında geçmişi, aile ilişkilerini gözden geçirip bir çeşit hesaplaşma yapıyorlar. Mairal’ın romanı klasik romanların tadını taşıyor.  

Yazının Devamı


Tarih: 09.06.2019