YAZARLAR

Atilla Yeşilada/Paraanaliz.com

paraanaliz.com

Yazar'ın Diğer Yazıları

Ticaret Savaşları, küresel hegemonya ve Türkiye’nin payı

9 Mayıs 2019
 Syracuse’de son gecemi bir dilim Amerikan pizzası (450 gram salça, peynir ve et, ekmek bulamazsınız içinde), şekersiz Ice Tea ve YouTube’da dört yılda sadece 564 tık alan bir scifi-zombi-horror-porn filmi seyrederek kutladım. Bir kaç saat sonra AmTrack treniyle (yolculuktan sağ kurtulma şansım %55 civarında) New York City’ye geçip, fon yöneticileri ve bilumum uzmanları ziyaret edeceğim.

 

Onlara anlatacağım hikaye Türkiye’nin uzun soluklu bir siyasi dengeszilik ortamına girdiği. Erdoğan’ın iktidarı bitebilir, ama AKP’nin bitmedi.  Erdoğan ya ortodoks ekonomi ve IMF programını benimseyip Batı’yla bir kez daha dost ve müttefik olacak, ya da kendi partisi tarafından alaşağı edilecek. Erdoğan gibi savaşçı bir lider de kolay teslim olmaz.

Türkiye açısında  beni en çok ürküten bu iktidar kavgası, ne seçimler ne de S-400 ve Suriye meseleleri. Kendi iç kavgasına odaklanmış bir AKP, Ticaret Savaşları olarak nitelendirilen ama aslında ABD-Çin ve Rusya arasındaki küresel hegemonya güreşinin kodlarını okuyamadığı gibi, safını da geç tayin edebilir. Hatalar, hem siyasi hem de ekonomik olarak çok ağır zarar getirebilir.

Yazının Devamı


Tarih: 10.05.2019

WhatsApp