Petrol büyüme endişeleri ile kazancının bir kısmını geri verdi

Petrol büyüme endişeleri ile kazancının bir kısmını geri verdi
Petrol fiyatları, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceği endişeleri ve bazı OPEC üyelerinin üretimindeki beklenmedik aksaklıklardan sonra bu ülkelerin üretiminde topaarlanma beklentileri ile birlikte varil başına 56 doların üzerindeki kazancının bir kısmını geri verdi. ABD ile Çin ticaret konusunda nihai anlaşmaya yaklaşırken, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki farklılıkların tamamen giderilmesi aylar ve hatta yıllar alabilir. Libya'nın en büyük petrol sahası, Aralık ayındaki planlanmamış kapanışın ardından tekrar faaliyete geçmeye hazırlanırken, Venezuela ham petrolünü inceltmek ve ihracatını sürdürmek için kilit bir ürünü elde etmeye yöneldi. Petrol fiyatları bu yıl, Petrol İhrac Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve aralarında Rusya'nın da bulunduğu ortaklarının arz bolluğunu gidermek için üretim kısıntılarına gitmesi ile birlikte yaklaşık yüzde 24 yükseldi. ABD'nin İran ve Venezuela'ya uyguladığı yaptırımlar ve aralarında Libya'nın da bulunduğu bazı üreticilerdeki aksaklıklar da arzın daha da daralmasına neden oldu. Öte yandan, Çin büyüme hedefini son 30 yılın en düşük seviyesine indirdi ve ABD ile ticaret savaşının etkilerini azaltabilmek iççin büyük çaplı bir vergi indirimine gitti.
Teknik olarak Amerikan tipi petrolde orta vadeli yükseliş trendi 67 dolar desteğinin kırılmasıyla orta vadeli düşüş trendine dönüşmüş görünüyor. Kısa vadede 50 günlük HO direnci 51,60$ seviyesini yukarı kırmasının ardından 60-64$'ın hedef haline gelme ihtimalinin tekrar ön plana çıktığını görüyoruz, RSİ indikatörünün 20 referans seviyesini yukarı kırmış görünüyor, bu seviyelerde indikatörleri aşırı alım bölgelerine yaklaştırabilir. Kısa vadede 59,00$ seviyesi direnç olarak izlenirken 53,00$ seviyesi ise destek olarak izlenecektir. İnfo Yatırım FX Araştırma

 www.infoyatirim.com
 www.infoyatirimfx.com
 

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığıı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Diğer Yorumlar:
Yorum bulunamadı!

Toplam : 0 / 0 Sayfa