Avrupa Merkez Sürpriz Yapar mı? TCMB, dün politika faizinde herhangi bir değişiklik gerçekleştirmedi

Avrupa Merkez Sürpriz Yapar mı?

TCMB, dün politika faizinde herhangi bir değişiklik gerçekleştirmedi. Karar notunda daha önce dış talebin gücünü koruduğunu belirtirken, şimdi "nispeten gücünü koruduğu" söylemini kullanmış. Yani AB'deki yavaşlamadan ötürü ihracatın artış hızı yavaşlamasını bu şekilde ifade etmiş. Bilindiği gibi ihracat 2018'de %7.0 artmış ama 2019 Ocak'ta % 5.9 artarken Şubatta % 3.7 artmıştı.

Merkez Bankası kararı sonrasında TL değer kazanarak dolar karşısında 5.36'ya kadar gerilese de kısa sürede 5.44'e kadar süren yükseliş geldi. Böylece dün Arjantin Pesosunun % 1.2lik hareketle yeniden 40 seviyesinin üzerine çıkması ile beraber 2 değer kaybeden paradan biri oldu. Tabi G. Afrika rand'ının da % 0.7 değer kaybını da göz önüne alırsak aslında TL'nin diğer ülkelerle paralel hareketinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Zira dün dolar endeksi de % 0.15 değer kazandı. Oysa ABD'de özel sektör istihdamı Şubat'ta 190 bin beklentinin altında 183 bin arttı haberi gelişmekte olan ülkelere yarayabilirdi. Yine de asıl veri günü Cuma! ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin ise 181 bin artması bekleniyor.

Ancak asıl dün gelen ticaret verileri ABD'nin nasıl saçma bir duruma düştüğünü gösteriyor. 2018 başında Çin'le ticaret savaşını başlatan ve ek 30 milyar dolarlık vergi koyan Trump'ın hamlelerine rağmen Çin ABD'den daha az mal almaya ve daha çok mal satmaya başladı. Pardon, tersi olması lazım değil miydi? 2017 Aralık ayında 30.8 milyar USD olan ticaret açığı 2018 Aralık'ta 36.8 milyar USD'ye yükseldi. Çin'in ABD'den 13.6 milyarlık ürün alırken 9.2 milyara düşmüş. Gerçekten de ticaret anlaşmasına Çin çok hevesli. İyi dalga geçiyorlar çünkü. Çin 2018'de 2.5 trilyon $ ihracata 2.1 trilyon $ ithalat yaparken o fazlayı da ABD'den almış. Yani ABD hariç dış ticareti dengeli. ABD ise 2018'de 2.5 trilyon $ ihracata karşın 3.1 trilyon $ ithalat yapmış. Açık 621 milyar dolara çıkarken Çin'le açık 420 milyar dolara yükselmiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nnin S-400 almasıyla ilgili günlerdir ABD'den gelen tehditvari açıklamalara canlı yayında yanıt verdi. Erdoğan, 'bu işten geri dönüş yok' dedi ve çıtayı biraz daha yukarı koyarak ortak üretimle S-500'ün de gündemde olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da "Trump dışında ABD'den başka kurumların çatlak ses çıkarması bizi bağlamaz" dedi.

IMF ve Dünya Bankasından sonra önemli bir kurum olan OECD, yavaşlama konusunda diğer kurumlara gecikmeli de olsa katıldı. Buna göre 2019 dünya büyüme beklentisini % 3.5'den % 3.3'e indirdi. Almanya için büyüme tahminini %0.7'ye kadar indirirken Türkiye için küçülme tahminini %0.4'den %1.8'e indirdi.

Bugün Avrupa Merkez Bankası toplantısı var. Bazıları yavaşlayan Avrupa için bir müdahale gelebileceğini bekliyor. Böyle bir hamle, piyasalara sürpriz olacağından fiyatlamalarda dalgalanmalar görülebilir.

STRATEJI
BIST 100, bugün 103 bin desteği önemli.
Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 450 puan civarında düşüş ile, BIST 100 ise % -0.3 civvarında eksi ile güne başlamasını öngörüyor.


Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş
www.alnusyatirim.com
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Diğer Yorumlar:

Toplam : 1 / 163 Sayfa