Düzeltme sertleşiyor...

Piyasalar 07/03/2019
Düzeltme sertleşiyor...

Küresel büyümenin yavaşlamasına ve ticaretin daralmasına paralel hisse senedi piyasalarındaki satışlar sertleşiyor. Son 10 yılın en yüksek seviyesine yükselen ABD dış ticaret açığı ve Bej Kitap raporundaki yavaşlama işaretleri sonrası Wall Street'ten başlayarak Japonya, Kore ve Çin'e yayılan bir satış dalgası görüyoruz.

Türkiye varlıkları, doların güçlendiği ve risk iştahının bozulmaya başladığı küresel konjonktürden, en olumsuz etkilenen piyasalar arasında yer alıyor. Gelişmekte olan ülke paralarındaki oynaklığın son on ayın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen, Türk lirası, Arjantin pesosu ile birlikte en çok kaybettiren gelişmekte olan ülke paraları arasında yer alıyor. MSCI Türkiye, liradaki değer kaybının da etkisiyle Mart ayında %3,3 değer kaybıyla en kötü performans gösteren gelişmekte olan hisse senedi endeksi oldu.

ABD ve Asya borsalarındaki sert satışa paralel Borsa İstanbul'da %0,5 civarı satıcılı açılış öngörüyoruz. Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına rağmen Türk lirasında değer kaybının devam etmesi ve banka hisselerindeki yüksek oynaklık kısa vadede Borsa İstanbul'da aşağı yönlü baskının devam edebileceğine işaret ediyor. Olası bir düzeltmede Borsa İstanbul için destek seviyeleri olarak 102.900 ve 101.500 seviyeleri öne çıkıyor.

Kar açıklamaları sonrası BİM'in pozitif, Şok'un negatif ayrışmasını bekliyoruz. Nakit temettü dağıtmayan Petkim'in geride kalmasını bekliyoruz. Yeni havalimanında hiise alımı yapmayacağını bir kez daha açıklayan THY hisseleri endeksi yenebilir.İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktaadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Diğer Yorumlar:

Toplam : 1 / 163 Sayfa