Küresel Korkuların Arttığı Yeni Haftaya Başlarken.

Küresel Korkuların Arttığı Yeni Haftaya Başlarken.
Yeni haftaya içeride büyüme verisiyle başlıyoruz. TÜİK dönemsel GSYH verisinde beklentile geçen yılın son çeyreğinde %2,8 daralacağı yönünde. Büyüme verisi ardından yine saat 10:00'da Cari İşlemler Dengesi/Ocak/Beklenti: - 0.65 milyar dolar/Önceki: - 1.44 milyar dolar.
Geçtiğimiz hafta hem Borsa İstanbul hem de Küresel piyasalar açısından oldukça zorlu geçti. ABD tarım dışı istihdam verisinde 17 ayın en düşük artışı gerçekleşirken, Çin'in Şubat ayı ihracatı % 20'den fazla geriledi. Brexit konusunda Başkan May işleyen sürece dair bu şekilde devam ederse hiçbir şekilde Brexit'ten çıkmayacaklarını dile getirdi. BİST100 endeksinde ise haftanın son işlem gününde 102.400 desteğinde de tutunamayarak değer kayıplarıyla 101.400 desteğinin hemen üzerinde kapanış gerçekleşirken başta Bankacılık sektörü olmak üzere hemen hemen tüm sektörler satış ağırlıklı seyretti. AMB 3 T-LTRO başlayacağını duyurması ardından doların euro başta olmak üzere tüm para birimleri karşısında değer kazanımı küresel piyasalarda satış baskısını artırırken gelen makro verilerdeki önemli bozulmalarda bu satışlarda etkiliydi. ABD ve Avrupa borsaları da haftayı satışlarla tamamlarken ABD hisse senetleri, ABD istihdamının bir yıldan uzun bir sürenin en düşük artışını kaydettiğini işaret eden verinin ardından dolar ile birlikte geriledi. S&P 500 Endeksi, istihdam piyasasının yavaşlamaya başladığı endişeleriyle beş günlük düşüşüne devam ederken hisse senetlerinden çıkan para ABD tahvillerine yöneldi ve tahvil faizleri son iki ayın en düşüğüne geriledi. Bu durum sonrası dolar gerilerken Euro/Dolar paritesinde toparlanma yaşandı. Yeni güne Dolar/TL'de 5,44 ve Euro/Dolar paritesinde ise 1,1233 seviyesinden başlıyoruz.
BİST100
Endekste 101.500 seviyesinde gerçekleşen kapanış sonrası olası gerilemelerde 100.000 desteğinde tutunamaması durumunda 99.500 ve aşağıda 88.700 destek olarak karşımıza çıkarken küresel borsalardaki satış baskısının devam etmesi durumunndan bu gerilemenin devam etme ihtimali yükselmekte. Olası toparlanma durumunda ise 102.400 ve 103.500 kısa vadeli hedef değerlerimiz olarak öne çıkmakta. ABD tahvillerine yöneliş ardından bugünün rehberleri ABD 10 yıllık Tahvil Faizi, Dolar endeksi ve Euro /Dolar paritesi olacak.
Manşette Neler Var
" Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 savunma sisteminin NATO ile ABD'nin güvenliğiyle ilgisi yok.
" Dolar, önemli paralar karşısında bu yıl %1,3 artıda bulunuyor.
" ABD ve Avrupa Borsaları satıcılı kapanırken Asya Borsaları karışık seyretti.
" İngiltere Başbakanı May: Anlaşma Parlamentodan Geçmezse Brexit Gerçekleşmeyebilir
" Norveç Varlık Fonu'ndan Petrol Üreticisi Şirketlerin Hisselerini Çıkarma Kararı Aldı
" Türkiye Büyüme ve Cari İşlemler Dengesi verisi bugün saat 10:00 açıklanıyor.
" ABD / Trump'ın, Kongre'ye sunacağı 2020 bütçesinde, ABD-Meksika sınırına örmeyi planladığı duvar ve diğer masraflar için 8,6 milyar dolar ödenek isteyeceği iddia edildi
TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
Cuma günnüne yatay bir başlangıçla 102.337 seviyesinden başlayan BİST100 Endeksi, açılışın ardından satışların hızlanması ile birlikte gün ortasına %0,75 düşüşle 101.538 seviyesinden girerken, kapanışa kadar satıcılı seyrin devam ettiği BİST100 endeksi haftanın son işlem gününü bankacılık hisselerindeki satışların önderliğinde %0,73 oranında düşüşle 101.538 seviyesinden kapattı. Haftanın ilk işlem gününde yatay başlamasını beklediğimiz BİST100 endeksinde takip edilecek direnç seviyeleri 102.500 ve 103.150 olup, destek seviyeleri ise 100.850 ve 100.000 olacaktır.

 

Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Diğer Yorumlar:

Toplam : 1 / 163 Sayfa