Dolar/TL bu sabah 5,40'ı zorlamaya başladı

Dolar/TL bu sabah 5,40'ı zorlamaya başladı
Geçtiğimiz hafta 5,4050 seviyesine çıkarak son bir ayın en yükseğini gören USD/TRY kuru, Pazartesi günü enflasyon verisinin beklentilerden düşük gelmesine karşın tekrar 5,40 seviyesine yükseldi. 2018'de yükselişe geçen enflasyon Ekim'de %25 üzerine çıkarak son 15 yılın zirvesini görmüştü. Ocak ayında ise gıda enflasyonunda çok sert yükseliş yaşanmıştı. Şubat rakamlarına göre gıda enflasyonu Ocak ayına göre gerilerken yıllık enflasyon da %19,67'ye geriledi. Beklentilerden düşük gelen enflasyon verisine karşın USD/TRY kurunda gün içinde yükseliş devam etti. Dün ise en yüksek 5,3985 seviyesini gören kur, sonrasında 5,3630'a geriledi ve son saatte 5,38 seviyesi üzerinde nötr bölgede fiyatlandı. Dolar/TL, bekllentilerin altında artış gösteren Şubat ayı enflasyon verileri sonrası dün her iki yönlü dalgalı bir seyir izlikten sonra bugün sonuçları açıklanacak Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararına odaklanmış durumda.
Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesinin ardından tepki yükselişi eğilimine girerek 5,30-5,40 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL'de 60 dakikalık HO 5,36 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,40-5,44 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,36 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 5,42 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

 

Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Diğer Yorumlar:
Yorum bulunamadı!

Toplam : 0 / 0 Sayfa