Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı kararı bugün saat 15:45'te açıklanacak. Saat 16:30'da ise Başkan Draghi'nin basın toplantısı gerçekleşecek. ECB Aralık toplantısında tahvil

Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı kararı bugün saat 15:45'te açıklanacak. Saat 16:30'da ise Başkan Draghi'nin basın toplantısı gerçekleşecek. ECB Aralık toplantısında tahvil alım programını sonlandırmaya karar verirken, yaz aylarına kadar herhangi bir faiz değişikliği yapmayacağı sinyalini vermişti. Detaylı analizimizi "Makroekonomik Gelişmeler" bölümünde bulabilirsiniz. Toplantının yanı sıra, bugün öğle saatlerinde açıklanacak olan Euro Bölgesi 4Ç18 GSYİH Büyüme Oranı verileri de yakından takip edilecek.
? Para Politikası Kurulu (PPK) beklentiler dahilinde politika faizinde herhangi bir değişiklik gerçekleştirmedi. Böylece bir hafta vadeli repo faizi %24'de sabit tutuldu. PPK en son geçen yıl Eylül ayında 625 baz puanlık faiz artırımı sonrasında, politika faizini sabit tutuyor. PPK karar notunda sıkı duruş söylemini de korudu. PPK bir süredir "ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" söylemini korurken sıkı eğilimini devam ettiriyor. Ancak ileriki dönemde PKK'nın bir faiz indirimi kararı öncesinde söz konusu söylemini nötrleyecek bir iletişime geçmesini, dolayısıyla söz konusu söylemi nottan çıkarmasını bekleriz. Bu noktada Nisan PPK toplantısını yakından takip edeceğiz.
? PPK'nın dünkü toplantısında şahin tutumunu koruması ile birlikte Türk lirası toplantı kararının ardından değer kazanarak USDTRY paritesinin 5,36'lı seviyelere gerilemesine neden oldu. Ancak, PPK kararının ve karar notunun TL pozitif olmasına rağmen, USDTRY paritesindeki düşüş hareketinin oldukça sınırlı kaldığını ve TL üzerinde ani bir satış baskısı oluştuğunu gördük. Bununla birlikte USDTRY paritesi dün gerçekleştirdiği sert yükseliş hareketi ile birlikte 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine yükselerek bu ortalamayı yukarı yönlü kırdı ve 5,44 seviyesi üzerini test etti.
? Temel tarafta, Türkiye'nin S-400 füze alımına ilişkin artan haber akışı ve ABD'nin bu alımlara yönelik yaptığı eleştiriler, risk algısını olumsuz etkilemekte. Bunun yanı sıra, carry trade üüzerine kurulu TL pozisyonlarında bir azalma olduğu ve bu cepheden bir çıkış gerçekleştiği belirtiliyor. Bugün açıklanacak olan BDDK haftalık bankacılık sektörü istatistikleri verilerinde pozisyon hareketlerini analiz edeceğiz.
? Dün ABD'den gelen Şubat ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam verisi, 190.000 olan piyasa beklentisinin hafif altında gelerek 183.000 olarak gerçekleşti. ABD Borsaları ise günü düşüşle kapatırken, Dow Jones %0,52 gerileyerek 25.673,46 puanda, S&P 500 Endeksi %0,65 düşüşle 2.771,45 puanda, Nasdaq Teknoloji Endeksi ise %0,93 gerileyerek 7.505,92 puanda seyretti.
? Fed'in "Bej Kitap" raporunun Şubat 2019 sayısında "Çoğu bölgede ücretlerin hafif iyileştiği görüldü. Bazı bölgelerde ithal vergilerinden kaynaklanan yukarı yönlü fiyat baskısı görüldü. Küresel büyüme endişelerine rağmen imalat sanayi güçlendi. Altı bölge hükümetin kapanmasının aktiviteyi yavaşlattığını belirtti. 12 bölgeden 10'unda hafiften ılımlıya geçen büyüme görüldü" açıklamalarına yer verildi.Taccirler Yatırım Menkul Değerler A.S
 http://www.tacirler.com.tr/
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Diğer Yorumlar:
Yorum bulunamadı!

Toplam : 0 / 0 Sayfa